Parametry termiczneZalety płytyEtapy wykonaniaFilm

TECHNOLOGIA WYKONANIA PŁYTY FUNDAMENTOWEJ

Wykonanie płyty fundamentowej w optymalny zarówno kosztowo jak i jakościowo sposób to skomplikowany proces wymagający kompleksowego podejścia i analizy wielu czynników. W oparciu o naszą wiedzę oraz doświadczenie opracowaliśmy technologię, która czyni nasze płyty jednymi z najlepszych na rynku.

PARAMETRY TERMICZNE

Dzięki zastosowanym rozwiązaniom i materiałom nasze płyty charakteryzuje szczególnie wysoka izolacyjność termiczna.

Oszczędności na stratach przez przenikanie wynoszą od 67,6% do 75% w skali roku.

Zleciliśmy specjalistom od termiki porównanie rocznego zużycia energii oraz rozkładu temperatur w płycie GW COMFORT oraz w tradycyjnym posadowieniu na ławach. W obu przypadkach przyjęliśmy takie same materiały oraz sumaryczną ilość termoizolacji ( w tradycyjnym posadowieniu jest to aż 25cm styropianu podłogowego lambda 0,035) Poniżej prezentujemy wyniki obrazujące rozkłady temperatur w kolorze, izotermy oraz zbliżenie na wewnętrzny narożnik – temp. powierzchni w wariancie z ławą to ok. 13 stopni, a z płytą ok. 17 stopni.

Liniowy współczynnik przenikania ciepła PSI dla płyty wyniósł PSI =0,0711W/mK co oznacza, że PŁYTA FUNDAMENTOWA GW COMFORT JEST ROZWIĄZANIEM PASYWNYM. Dla tradycyjnego fundamentu PSI =0,2192 W/mK. Obliczenia uwzględniają jedynie  ściany zewnętrzne, a trzeba pamiętać ze w tradycyjnym fundamencie należy jeszcze uwzględnić straty pod ścianami wewnętrznymi.

W zależności od wybranej wersji płyty współczynniki przenikania ciepła U wynoszą od

  • GW PASSIVE /PASSIVE HYDROTECH( ocieplenie pod płytą 20cm XPS)
    U przegrody = 0,147 W/m^2*K
  • GW PASSIVE+ /PASSIVE HYDROTECH+ (ocieplenie pod płytą 24cm XPS)
    U przegrody U=0,124
  • GW COMFORT (ocieplenie pod płytą 10cm XPS)
    Współczynnik U przegrody przy założeniu posadzki cementowej i ocieplenia styropianem podłogowym:
    – gr 10cm  U=0,162 W/m^2*K
    – gr. 15 cm  U =0,131 W/m^2*K
    – bez warstw posadzkowych = 0,305 W/m^2*K
  • GW ECONOMIC (XPS 5cm obwodowo)
    Współczynnik U przegrody przy założeniu posadzki cementowej i ocieplenia styropianem podłogowym (lambda 0,035) gr 15cm  U=0,22 W/m^2*K
  • GW BASIC – brak ocieplenia pod płytą, parametr przegrody zależny od izolacji w posadzce

ZALETY PŁYTY FUNDAMENTOWEJ

  • posadowienie powyżej poziomu wód gruntowych  – dzięki temu ryzyko podciągania kapilarnego jest praktycznie wyeliminowane, dodatkowo przy betonowaniu stosowany jest beton wodoszczelny W8 i izolacja z grubej foli. W przypadku tradycyjnych fundamentów i  wysokiego poziomu wód zwykła izolacja w postaci dysperbitu nie jest wystarczającą i w przyszłości stanie się przyczyną wielu problemów użytkowych. Prawidłowe izolacje przeciwwodne znacznie zwiększają koszt wykonania tradycyjnych fundamentów ławowych.
  • ciągłość izolacji termicznej – posadowienie na płycie to jedyne rozwiązanie gwarantujące ciągłość izolacji termicznej pod fundamentem i szczelne połączenie z izolacją ścian
  • znikome i równomierne osiadanie obiektu – posadowienie na płycie wiąże się z tym, że obciążenia od budynku rozkładane są na całą powierzchnię płyty , a nie liniowo tak jak dzieje się w przypadku ław. Podczas osiadania domu cała powierzchnia płyty stanowi „ opór” – dlatego takie obiekty  charakteryzuje znikome osiadanie , a co ważne  jest ono równomierne  dzięki czemu eliminuje powstawanie zarysowań na ścianach ( częste zjawisko w przypadku ław fundamentowych)
  • niski koszt wykonania – porównując koszty wykonania należy porównać płytę z kompletnym stanem zero: z chudym betonem, instalacją kanalizacji, ociepleniem ścian fundamentowych oraz kompletną zasypką  – w takim porównaniu prawidłowo zaprojektowana płyta fundamentowa wypada bardzo atrakcyjnie
  • minimalizacja robót ziemnych –nie jest konieczne kopanie poniżej poziomu przemarzania, w przeważającej większości sytuacji wystarczy wybrać jedynie humus  i grunt nienośny.  Płyta fundamentowa to odpowiednie posadowienie również w przypadku gruntów słabonośnych, które w przypadku tradycyjnych fundamentów wymagały by wymiany
  • krótszy czas realizacji-  fundament płytowy ( kompletny stan zero) może zostać wykonany nawet w 5 dni. Czas realizacji jest zależny od wielkości fundamentu, jednak zawsze jest co najmniej połowę krótszy niż w przypadku ław fundamentowych
  • eliminacja zbędnych prac posadzkarskich – w przypadku płyty zacieranej (grzewczej) możliwa jest kompletna rezygnacja z dalszych  prac posadzkarskich i bezpośrednie ułożenie podłogi na płycie

Etapy wykonania płyty fundamentowej:

1. Obliczenia

Wykonanie płyty fundamentowej rozpoczyna się od projektu. Wyspecjalizowany konstruktor wprowadza wszystkie dane od podstaw tworząc model obciążeń od całego domu (rys. 1)
Każdy projekt wykonywany jest indywidualnie dla konkretnego przypadku w oparciu o dostarczone dane, a w szczególności:

  • badania gruntowe
  • układ konstrukcyjny budynku i materiał z którego zostanie wybudowany
  • indywidualne wymagania inwestora np. układ instalacji sanitarnych i przepustów
  • dodatkowe obciążenia zależne od lokalizacji – wiatr oraz śnieg

Pozwala to maksymalnie zoptymalizować koszt materiałów potrzebnych do wykonania płyty fundamentowej.

2. Roboty ziemne

Kolejnym etapem prac są roboty ziemne prowadzone i koordynowane pod naszym nadzorem. Efektywny dobór koparki oraz zapewnienie ciągłości dostaw kruszywa już na tym etapie prac pozwala zaoszczędzić kilka tysięcy złotych.

Prace ziemne dzielimy na kilka etapów:

  • wstępne tyczenie geodezyjne ( wykop) + wyznaczenie rzędnej terenu – zapewniamy kompleksową obsługę geodezyjną
  • ustalenie z inwestorem docelowej rzędnej posadzki – nasz kierownik za pomocą niwelatora laserowego ustali z inwestorem ostateczną rzędną gotowej podłogi. Szczególnie ważne na tym etapie jest porównanie z najbliższym otoczeniem ( sąsiedzi, chodnik, droga) i wybranie optymalnej wysokości tak aby zminimalizować ilość prac ziemnych przy zachowaniu bezpiecznej wysokości posadowienia.
  • usunięcie ( wybranie ) warstw nienośnych ( humus, nasyp niekontrolowany, torf, itp.) oraz kontrola obliczonej rzędnej wykopu – tak aby zapewnić minimalną wymaganą projektem grubość podbudowy
  • wykonanie podbudowy z pospółki lub odpowiednio uziarnionego piasku. Podbudowa zagęszczana jest warstwami a minimalne zagęszczenie podbudowy powinno wynosić Is=0,96
  • niwelacja górnej warstwy podbudowy – tak aby z warstwami płyty fundamentowej i posadzki otrzymać ustaloną rzędną podłogi,
  • ostateczne tyczenie geodezyjne – ławy sznurowe

Przy wykonywaniu prac ziemnych warto rozważyć wykonanie otoku fundamentowego (uziemienie) oraz wykonanie drenażu opaskowego – jest to zawsze temat analizowany indywidualnie mający na celu optymalizację kosztów oraz wykonanie elementów które rzeczywiście są potrzebne w konkretnej sytuacji.

3. Układanie elementów brzegowych

Po wytyczeniu geodezyjnym i nabiciu ław sznurowych przystępujemy do wykonania obrysu płyty fundamentowej tzw. szalunku traconego. Jest on tak nazywany ponieważ jednocześnie stanowi szalunek dla wylewanej płyty fundamentowej oraz docelową warstwę izolacji termicznej cokołu budynku. Szalunek tracony to bardzo ważny element płyty fundamentowej, a jego poprawne wykonanie decyduje o tym czy cała płyta będzie miała odpowiedni wymiar i równą powierzchnię. Dlatego przy realizacji szalunku korzystamy z niwelatora laserowego oraz nierozciągliwych geodezyjnych taśm stalowych.
Szalunek zaciągamy klejem w który wtapiana jest siatką elewacyjna , następnie dokładamy opaskę przeciwwysadzinową, która niewielkim kosztem bardzo korzystnie wpływa na rozkład temperatur pod płytą.

Nasze rozwiązanie zakłada stosowanie oddzielnych elementów na szalunek tracony, opaskę przeciwwysadzinową oraz izolacja XPS pod płytą. Uważamy ze takie rozwiązanie jest najbardziej uzasadnione ekonomiczne jak również optymalne pod kątem pracy konstrukcji i termiki. Potwierdzają to obliczenia termiczne oraz kalkulacja kosztów wykonania.

4. Wykonanie instalacji kanalizacji

Instalacje kanalizacji wykonujemy z wysokiej klasy rur SN8 przeznaczonych do zastosowania w gruncie pod obciążeniem, charakteryzują się one wysoką sztywnością obwodową zapewniającą bezusterkowe działanie. Ważnym aspektem na który konieczne trzeba zwrócić uwagę jest umiejscowienie kielicha podejścia tak aby zapewniał podłączenie docelowej instalacji w łatwy i komfortowy sposób oraz umożliwiał schowanie ewentualnej redukcji w warstwach posadzkowych, kolejnym istotnym elementem jest oddylatowanie instalacji kanalizacji od konstrukcji płyty fundamentowej tak aby zapewnić jej niezależną prace.
W przypadku gdy otrzymujemy gotowy projekt instalacji podposadzkowej od inwestora analizujemy go pod kątem możliwości dodania dodatkowych podejść ułatwiających i zmniejszających pracę na kolejnych etapach.

5. Układanie izolacji z XPS i folii

Izolacja pod płytą to miejsce szczególne – izolacja poddana jest trwałemu obciążeniu, leży na piasku oraz jest narażona na okresowe/stałe działanie wody, z tej przyczyny jako izolację termiczną pod płytą stosujemy tylko prawdziwy styrodur XPS 300. Podczas układania stosujemy podwójną ochronę przeciwmostkową – płyty posiadają frez a dodatkowo układane są w dwóch warstwach na mijankę ( tzw. cegiełka).

Na ocieplenie z płyt XPS rozkładamy grubą atestowaną folię, która spełnia dwie funkcję –przede wszystkim uniemożliwia odpływ wody zarobowej z betonu do gruntu stanowiąc przy okazji dodatkową izolację przeciwwilgociową.

6. Wykonanie zbrojenia

Zbrojenie wykonujemy w sposób tradycyjny ze stali zbrojeniowej – pręty + siatki. Zbrojenie układane jest zawsze zgodnie z projektem i odbierane przed betonowaniem.

7. Betonowanie i pielęgnacja betonu

Do betonowania używamy specjalnego wodoszczelnego betonu ( W8) wykonanego wg zaakceptowanej przez nas receptury. Kluczowa jest odpowiednia konsystencja mieszanki, która w połączeniu z naszymi umiejętnościami pozwala na uzyskanie równej i jednorodnej powierzchni nawet bez zacierania. Pielęgnacja betonu jest równie ważna co sam proces betonowania. W zależności od panujących warunków atmosferycznych zabezpieczamy wiążący beton przed zbyt szybką utratą wody ( wysoka temperatura, wiatr) lub przemrożeniem ( niska temperatura) i deszczem. Hydratacja cementu jest procesem egzotermicznym, a więc wydzielającym ciepło podczas wiązania. Można to umiejętnie wykorzystać szczególnie w chłodniejsze dni.

8. Dodatkowe informacje – płyta grzewcza

W przypadku wykonania płyty grzewczej zakres prac zwiększa się o rozłożenie rurek grzewczych. Rurki układamy tuż pod górną warstwą zbrojenia, zapewnia to ich ochronę podczas betonowania oraz możliwie małą odległość od góry płyty dzięki czemu posadzka nagrzewa się szybciej. Przestrzegamy przed układaniem rur na siatkach górnych zbrojenia – istnieje bardzo duże ryzyko uszkodzenia instalacji podczas betonowania.
W czasie betonowania płyty grzewczej instalacja wodna jest nabita wodą lub powietrzem pod odpowiednim ciśnieniem w celu kontroli szczelności.
W przypadku pyty grzewczej bardzo dokładnie planujemy dzień i godzinę betonowania. Po betonowaniu płyta jest zacierana w celu uzyskania idealnej płaszczyzny umożliwiającej bezpośrednie ułożenie warstw wykończeniowych posadzki. Zacieranie należy wykonać w odpowiednim momencie wiązania betonu, oraz w sprzyjających warunkach atmosferycznych, w przeciwnym wypadku (np. deszcz lub zbyt szybkie rozpoczęcie zacierania) uzyskany efekty może być gorszy niż w przypadku płyty niezacieranej.

Dodatkowe zalety płyty grzewczej:
  • skrócenie czasu budowy i zmniejszenie sumarycznych kosztów (eliminacja dodatkowych prac posadzkarskich)
  • ogrzewanie podłogowe wykonane razem z płytą
  • ogrzewanie niskotemperaturowe jest ekonomiczne i przyjazne alergikom
Wady płyty grzewczej

Niezależnie od wybranego systemu, płyty grzewcze ze względu sposób działania oprócz zalet posiadają również wady:

  • wykonanie płyty to sam początek budowy, szczególnie w przypadku gospodarczej metody budowy istnieje spore ryzyko uszkodzenia rur grzewczych przy prowadzeniu dalszych prac przez osoby( firmy) nie przyzwyczajone do tego typu fundamentów
  • ogrzewanie charakteryzuję się większą bezwładnością cieplną , a więc jest trudniej sterowalne niż ogrzewanie w warstwach posadzkowych. Dzieje się tak ze względu na masę płyty fundamentowej i związaną z tym dużą pojemnością cieplną. Płyta grzewcza nagrzewa się dłużej i dłużej się wychładza
  • w przypadku wystąpienia awarii np. przewiercenie rury podczas montażu stelażu podtynkowego (na etapie prac wykończeniowych) naprawa jest uciążliwa i ingeruje w konstrukcję fundamentu (rozkucie płyty)